Před dvěma lety si obyvatelé Prahy 4 zvolili nové vedení radnice. Volby sice tehdy vyhrálo hnutí ANO, vlády se ale nakonec ujala Trojkoalice s Petrem Štěpánkem (SZ) coby starostou v čele spolu s TOP 09 a ČSSD. Toto povolební uskupení ale vydrželo jen pár měsíců.
Původně uzavřela Štěpánkova Trojkoalice povolební spolupráci s ČSSD a TOP 09, vydržela ale „vládnout“ Praze 4 pouhých několik měsíců. Trojkoalice uzavřenou smlouvu vypověděla kvůli údajnému porušení koaliční smlouvy a uzavřela novou koalici s částí hnutí ANO, ODS a hnutím Pro Prahu. To mohlo být pro mnohé překvapivé, protože starosta Štěpánek v minulosti na adresu ODS ani exstarosty Pavla Caldra (hnutí Pro Prahu) nešetřil kritikou. Postupné spojení Štěpánka s ODS je jen obtížně pochopitelné. Zejména proto, že jejím členem přímo na Praze 4 je třeba Marek Benda. Nelze tedy rozhodně mluvit o nové a očištěné ODS.
Spolupráce Štěpánka s ODS, klubem STAN Tučňák, který vznikl po rozštěpení hnutí ANO na dva kluby, a hnutím Pro Prahu nicméně pokračuje. A Štěpánek si svoji koalici pochvaluje. „Máme funkční koalici, která zapojuje obyvatele do správy naší městské části. Občané se u nás mohou aktivně účastnit jednání komisí a výborů a mají v nich své zástupce,“ říká s tím, že se radnici povedlo říci stop hazardu, daří se pokrýt poptávku po místech ve školkách, či že se otevřelo Branické divadlo.
A koalice funguje i podle předsedy klubu zastupitelů hnutí Pro Prahu Jana Schneidera. „Zpočátku se naše hnutí Pro Prahu ocitlo v opozici, ale to nervalo dlouho. Slepenec – Trojkoalice, TOP 09 a ČSSD – byť měl pohodlnou většinu hlasů, si obrazně řečeno „vjel do vlasů“. ANO se mezitím začalo rozpadat na dvě frakce a na změny „bylo zaděláno“. S ohledem na to, že nepovažujeme křik z opozičních lavic za to nejlepší, co můžeme pro naše voliče udělat, tak jsme kývli na účast v sice křehké, ale pro nás ještě přijatelné koalici,“ vysvětluje Schneider, proč šlo hnutí do koalice se Štěpánkem.
Opozice má ale jiný názor, dva roky po volbách jakoby prý Praha 4 uvízla v bezčasí, nekoncepční bezradnosti a v přešlapování na místě. „Kde je nový dům seniorů Hudečkova? Koalice se stále nedohodla ani na „politickém zadání“ pro změnu projektu! Proč se neopravuje dům seniorů Jílovská? Čeká se, jak dopadne dům seniorů Hudečkova. Proč už se dva roky čeká se stavbou azylového doma Horáčkova? Zatím vznikla jen situační studie. Kde je nějaký plán na rozvoj sociálních nebo zdravotních služeb? Kde je nová koncepce školství? Ta předchozí přestala platit v roce 2014,“ ptá se například předseda opoziční ČSSD Petr Horálek, podle něhož se současné vedení radnice nemůže chlubit ani omezením hazardu, jak zmiňuje starosta Štěpánek. Podle Horálka nulovou toleranci hazardu na hlavním městě navrhla ČSSD, zatímco Štěpánkova koalice chtěla zachovat kasina na sporných místech.
Předseda další opoziční strany Filip Vácha (TOP 09) také připomíná nesplněné předvolební sliby, jako je například znovuotevření koupaliště Lhotka. „Investice se nerealizují nebo nabíraly neuvěřitelné zpož dění, například koupaliště Lhotka, Branické divadlo,“ poznamenává Vácha.
Jste spokojeni s tím, jakým směrem se ubírá městská část nebo vám rozhodnutí vedení radnice vadí?
Napište nám na e-mailovou adresu [email protected].