Placené parkování ve čtvrté městské části

V srpnu byly zóny placeného stání spuštěny v Praze 6 a Praze 5, osmá městská část se připojila začátkem října. Zóny měly začít v létě platit i na čtyřce a devítce, obě městské části ale projekt připomínkovaly a spuštění se tak muselo odložit.

Opozice ve čtvrté městské části ale z průtahů obviňuje nikoliv magistrát, který zóny koordinuje, ale vedení čtyřkové radnice. „Na Praze 4 stále nebyly zavedeny (pozn. red. zóny placeného stání) – nikoli však díky rozhodnutí radnice, ale kvůli neschopnosti místní vládnoucí koalice (Strana zelených / KDU-ČSL / ODS / Starostové–Tučňák / Hnutí pro Prahu) najít finální podobu a prosadit si její realizaci. Starosta Petr Štěpánek se těžko může vymlouvat na naschvály magistrátu, když jeho strana je součástí koalice i na hlavním městě,“ argumentuje opoziční zastupitel a předseda klubu sociálních demokratů Petr Horálek s tím, že opozice neměla šanci své podněty do podoby placeného parkování promítnout, protože byla z jednání o zónách prakticky vyloučena. „Protože koalice neumožňuje otevřít tento bod na zastupitelstvu (stejně jako v minulosti o regulaci hazardu). Všechna rozhodnutí se konají za zavřenými dveřmi rady městské části nebo spíše ve starostově kanceláři a sekretariátu,“ doplnil Horálek.

Přitom sám starosta Petr Štěpánek (Troj koalice/SZ) připouští, že potíže s parkováním se zhoršily po zavedení „modrých pruhů“ v okolních městských částech. „Magistrála i Jižní spojka přivádějí do Prahy 4 vysoký počet automobilů a řidiči, pokud nemohou zdarma parkovat v Praze 2 a aktuálně i v Praze 5 hledají místo u nás. Parkovacím zónám se proto nevyhneme,“ uvedl Štěpánek s tím, že nejhorší situace s parkováním na čtyřce je v oblasti podél trasy metra C od Vyšehradu až po Kačerov a dále i v Podolí, na Pankráci a v Nuslích. Štěpánek z problémů viní „neregulovaný nájezd developerů, kteří z části Prahy 4 učinili administrativní komplex, jež na čtyřku přivedl obrovské množství automobilů.“

Jsou však i části Prahy 4, kde řidiče parkování příliš netrápí. Když to ještě v zimě vypadalo, že parkovací zóny budou na čtyřce zavedeny ve stejné době, jako v ostatních městských částech, požadovala radnice úpravy v oblasti Spořilova. Konkrétně šlo čtyřce o to, aby byla ze zón vyjmuta lokalita v části Spořilova vymezena ulicemi Hlavní, Jižní XVII, Čtyřdílná, Jižní XV, 5. května, Jihovýchodní VIII, Jižní III, Jihovýchodní IX a Lešanská.

Důvodem bylo to, že v oblasti parkují většinou místní obyvatelé a vozidla „přespolních“ v lokalitě nepůsobí potíže. Radnice argumentovala tím, že zavedení placeného parkování by naopak v místě situaci zkomplikovalo. „Jsem přesvědčen, že samotná myšlenka zón placeného stání v Praze 4 je chybně postavena, protože neřeší problém dopravy v klidu a slouží pouze k posouvání tohoto problému z jednoho místa na druhé,“ komentoval to před časem zástupce starosty Zdeněk Kovařík (ODS).

Jak se vám parkuje v Praze 4? Jste zastánci parkovacích zón nebo jste proti jejich zavedení ve vaší městské části? Napište nám svůj názor na mailovou adresu [email protected].