V4 201610 Causa

Parkovaní v Praze 10 – Bude se za něj platit?

Parkovací zóny zavedly v uplynulých měsících další pražské městské části. Ne všude se novinka obešla bez problémů, přesto je v plánu jejich rozšíření. Další části Prahy by se do systému placeného parkování chtěly zapojit napřesrok. Potíže s parkováním řeší i Praha 10.

Rozhodnutí o zavedení parkovacích zón je podle pražského magistrátu plně v kompetenci jednotlivých pražských městských částí. „Magistrát hlavního města Prahy nikdy žádné městské části ne přikazoval, aby zóny na svém území zřídila. Městské části se tak samy mohly rozhodnout, zda zóny chtějí zavést, případně v jakém režimu,“ řekl tiskový mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

„Situace ohledně parkování je velmi složitá. Všem podnětům, které od našich občanů dostáváme, se věnujeme. Co se týká zón placeného stání na území městské části Praha 10, v současné době se začala projednávat rozpracovaná studie, která podrobně zkoumá jednotlivé situace s parkováním na území celé naší městské části,“ vysvětlil radní Prahy 10 Ing. Martin Hejl (ODS) s tím, že projednávání v první řadě probíhá na úrovni výborů a komisí, kde jsou zastoupeny koaliční i opoziční strany.

„Samozřejmě nám v první řadě záleží na pohodlí a kvalitě života našich obyvatel, budeme proto přihlížet ke zkušenostem a změnám, které přineslo zavedení zón na území městských částí Praha 5, 6 a 8. Rozhodnutí ale musí učinit zastupitelstvo. Veřejnost budeme samozřejmě podrobně a včas informovat o případném vývoji v této záležitosti,“ doplnil radní Prahy 10 Martin Hejl.

Zóny placeného stání zavedly v srpnu Praha 5 a 6, začátkem října se připojila osmá městská část. Příští rok chtějí mít modré čáry podél chodníků, které vymezují místa určená rezidentům, i devítka a čtyřka. V Praze 4 totiž už teď pociťují zavedení placeného parkování v okolních čtvrtích Prahy. Na čtyřce by se mělo za parkování platit ve větší části Podolí, v Nuslích, Michli, části Krče a v dalších lokalitách podél trasy metra C.

Právě zavedení parkovacích zón v Pra ze 4 ale může obyvatelům desítky působit problémy, je totiž reálné, že lidé, kteří by na čtyřce museli za parkování platit, zaparkují raději v „bez platné“ Praze 10.

„Je nepříjemnou pravdou, že alespoň částečné řešení problému s parkováním v Praze 10 se neobejde bez nějaké formy zpoplatnění. Případné zavedení zón placeného stání problém zcela nevyřeší, mělo by nicméně odradit návštěvníky naší měst ské části od toho, aby k nám zbytečně cestovali autem. Zatímco obyvatelé Prahy 10 by mohli platit roční poplatek za jeden automobil 600 Kč, což v porovnání s náklady na provoz automobilu není enormní částka, „přespolní“ návštěvníci by srovnatelnou částku utratili již zhruba po týdnu parkování na území zóny,“ poznamenává zastupitel městské části Praha 10 za koalici Vlasta, člen Výboru dopravy a cyklostezek Miloslav Müller s tím, že zavádět by se musely parkovací zóny uvážlivě.

Jak se vám v Praze 10 parkuje? Jste pro zavedení parkovacích zón nebo jste naopak jejich odpůrci? Napište nám svůj názor na e-mail [email protected].