Oživení smíchovské náplavky

Atraktivní místo s velkým potenciálem, které však nyní nenabízí to, co by mohlo. Smíchovská náplavka potřebuje oživit. Vedle volnočasových akcí je třeba vyřešit i architektonicko – urbanistickou změnu.

Výhodou smíchovské náplavky je, že nabízí možnost dopravy přívozem. Ten linkou P5 spojuje Výtoň, Císařskou louku a právě náplavku. Za hodinu je možné vypravit až deset spojů. Radnice má plán, co si se smíchovskou náplavkou počít a jak ji proměnit na atraktivní místo vhodné k trávení volného času. Koncepce má tři body – prvním pilířem je architektonicko – urbanistická změna, s kterou by měla pomoci zadaná objemová studie. Navázat by na ni měla urbanisticko – architektonická studie. Druhým pilířem je další podpora volnočasových akcí, které se zde už nyní konají. Jen v říjnu se na náplavce koná hned několik volnočasových akcí, třeba Husobraní, Cider fest nebo akce pojmenovaná Polívkování.

„Třetím pilířem je umístění stabilního prvku, určité atrakce, která na náplavku přitáhne lidi. Takovýmto výrazným prvkem by se do budoucna mohlo stát například vyhlídkové kolo, jehož realizaci nabídl soukromý investor,“ poznamenává starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09).

Vyhlídkové kolo by na Smíchovskou náplavku přilákalo nejen místní, ale pomoci by mohlo i živnostníkům a podnikatelům z Prahy 5. Kolo by stálo na pronajatém pozemku, jehož součástí by zůstalo oblíbené dětské hřiště a kavárna. Podle nájemní smlouvy by nájemce městské části platil měsíční nájem více než 56 tisíc korun bez DPH.

„Vyhlídkové kolo na Hořejším nábřeží je jednou z mála pražských možností, kde vůbec může být umístěné. Navíc tato výrazně technická stavba skvěle zapadá do kdysi průmyslové lokality Smíchova a k blízkému železničnímu mostu,“ poznamenal dříve starosta Radek Klíma.

„Oživení lze shrnout do tří bodů. Prvním je dostupnost z centra Smíchova a prostupnost území od lihovaru přes Císařskou louku, Smíchovskou náplavku a Dětský ostrov na Kampu. Tato plánovaná zhruba čtyřkilometrová příjemná stezka, vhodná pro cyklisty i pěší vycházky, by přímo vybízela k zastavení na půli cesty, to je na smíchovské náplavce,“ míní předseda výboru životního prostředí páté městské části Zdeněk Doležal (ODS). Druhým bodem je podle něho vytvoření příjemného místa pro odpočinek u Vltavy a třetím pořádání společenských akcí. „Chceme-li lákat turisty, není třeba nutit se do Disneylandů. Většina návštěvníků jezdí do Prahy za unikátní městskou kompozicí a smíchovská náplavka je její nedílnou součástí,“ míní zastupitel KDU-ČSL Josef Cuhra.

Co byste rádi našli na smíchovské náplavce? Co vám tady schází? Napište nám na e-mail [email protected].